magyar HIV helyzet

Magyarországon a HIV pozitív diagnózissal regisztráltak száma 4913.​

Az itt található statisztikai információk a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) Járványügyi és Infekciókontroll Főosztálya által, 2024. március 31-ével bezárólag publikált adatokon alapulnak. Az oldalt rendszeresen frissítjük, az NNGYK által aktuálisan publikált adatokkal.

Magyarországon a HIV-pozitív diagnózissal regisztráltak száma 4960. 1987-től 2024. március 31-ig 478 AIDS okozta halálozást jelentettek, így a HIV-vel élők hivatalos száma 4500 körülire tehető. Az ebből antiretrovirális kezelésben részesülők arányáról az NNGYK nem közöl adatokat, így nem tudjuk, hogy az 1985 óta regisztrált HIV-vel élők hány százaléka részesül jelenleg is HIV-kezelésben, illetve arról sincs adatunk, hogy ezek hány százalákánál sikeres ez a kezelés.


Az NNGYK statisztikái között megtalálható egy, az egész országra vonatkoztatott lefedettségi statisztika, amely 2024. március 31-ig összesen 3896 nyilvántartott HIV-vel élőről számol be. Ők azok, akiknél a diagnózis időpontjában ismert volt a lakóhely. Fontos azonban megjegyezni, hogy ez a kimutatás nem tartalmazza, hogy a HIV-pozitív diagnózissal regisztrált HIV-vel élőből hányan élnek jelenleg is az országban, hányan hunytak el nem HIV-hez köthető okból és azt sem, hogy hány külföldön diagnosztizált, de Magyarországon élő HIV-vel élő van.

A nyilvántartott magyarországi HIV-vel élők területenkénti megoszlása
2024. (I. negyedév)


Évente 220-240 új fertőzést regisztrálnak, az újonnan regisztráltak száma 2018 óta nem csökken. Ezt a kombinációs HIV-prevenció (többek között a közösségi alapú HIV/STI-szűrések elérhetősége, az ingyenes óvszer biztosítása, a PrEP bevezetése, a felvilágosítás és ismeretterjesztés széleskörű bevezetése) magyarországi helyzetének mostoha, a döntéshozók által rendkívüli módon elhanyagolt állapotának és a HIV-et övező, jelenleg is nagyon erős társadalmi stigmatizációnak tudjuk be.

Újonnan regisztráltak száma
2018–2024 (I. negyedév)


Magyarországnak 2011 óta nincs új HIV/AIDS stratégiája, a Nemzeti HIV/AIDS Munkacsoport 2015 óta nem ülésezett, aktuális működéséről az illetékes Belügyminisztérium Egészségügyi Államtitkársága nem szolgáltat adatokat, így feltételezzük, hogy ezt a munkacsoportot 9 éve nem hívták össze, ha egyáltalán létezik még. Mindeközben a HIV-megelőzés és a HIV-kezelés szempontjából több olyan új módszer és eljárás látott napvilágot, az Egészségügyi Világszervezet számos olyan új ajánlást tett közzé, amelyek beillesztése elengedhetetlen lenne a HIV/AIDS elleni küzdelem magyarországi gyakorlatában. A HIV/AIDS betegek diagnosztikus és terápiás protokollja 2017-ben frissült utoljára.

 HIV/AIDS betegek diagnosztikus és terápiás protokollja


Rizikócsoportok szempontjából a regisztrált HIV-vel élők körülbelül 70 százaléka meleg vagy biszexuális férfi. Az évente frissen regisztrált 220-240 új HIV-vel élő körülbelül 80 százaléka férfi, körülbelül 10 százaléka nő, és körülbelül 10 százalékának nemi identitása ismeretlen. 2022-ben és 2023-ban a nők arányának emelkedése volt tapasztalható, ezt valószínűleg az Ukrajnából menekülő, HIV-vel élő nők magyar ellátórendszerben történő megjelenésének tudható be.


Magyarországon a hasonló Európai Uniós országokhoz képest még mindig nagyon magas azok száma, akiket AIDS-stádiumban szűrnek ki, 2023-ban a 228 új eset közül 46-an voltak AIDS-stádiumban. AIDS okozta halálozások tekintetében Magyarország kifejezetten rossz adatokkal rendelkezik, minden évben átlagosan 15 ilyen eset történik, miközben sok hasonló Európai Uniós országban az AIDS okozta halálesetek száma évről-évre figyelemreméltó csökkenést mutat. Mindezek mögött a HIV-szűrések korlátozott elérhetőségét és a HIV-vel kapcsolatos ismeretek hiányát, valamint a HIV-et övező, jelenleg is nagyon erős társadalmi stigmatizációt sejtjük. Sokan a stigmatizációtól és diszkriminációtól való félelem miatt nem mernek szűrésre menni, vagy nem vesznek részt antiretrovirális kezelésben.

A HIV a világban

Az Egészségügyi Világszervezet 2023-as jelentése szerint körülbelül 39 millió ember él HIV-vel a világon, körülbelül 1,3 millió új fertőzés történik évente és körülbelül 630 ezren halnak meg HIV-hez köthető okból.