Rüh

A rüh (vagy rühesség) a bőr betegsége, amelyet a rühatka nevű parazitának a bőrben való megtelepedése okoz. A rüh komoly viszketést okoz és könnyedén fertőz, mivel az atkák gyorsan és viszonylag könnyen terjednek egyik emberről a másikra.

Terjedés

A rüh bőrről bőrre történő érintkezés útján terjed, szexuális és nem szexuális úton egyaránt.


Tünetek

A tünetek általában az érintkezéstől számított négy héten belül jelentkeznek. A leggyakoribb tünet az intenzív viszketés, amelyet az atkák bőr alá fúródása okoz. A viszketés esetenként olyan mértékű is lehet, hogy a vakarás hatására a bőr kisebesedik. További gyakori tünet a bőrpír és az apró kiütések megjelenése. A rühatkák a bőr hámjával táplálkoznak, ez okozza a tüneteket. Általában a puhább bőrfelületeket kedvelik: a nemi szerveket és a környező bőrfelületeket, a hónaljat, a könyökhajlatot, az ujjak és lábujjak közötti részeket.


Kezelés

A rüh a viszkető terület erős fény alatti vizsgálatával mutatható ki. A rüh kezelése többnyire olyan hatóanyag-tartalmú kenőcsökkel vagy krémekkel történik, amelyek elpusztítják a rühatkákat. A terápia hatására az atkák pár napon belül elpusztulnak, azonban a viszketés még hetekig fennmaradhat.


Megelőzés

Nincsenek konkrét eszközök a rühesség megelőzésére, azonban a gyors kezelés csökkenti a másokra való átvitel kockázatát és csökkenti a rüh terjedését a közösségben. A fertőzött személy által használt ruhát, ágyneműt, törölközőt és egyéb textíliát ne használja más. Ugyanakkor fontos az egy háztartásban élők kezelése is.


HIV-vel élek

A károsodott immunrendszer a rüh kiírtásának nehézségeit okozhatja, ezért fontos, hogy tudj róla és antiretrovirális kezelésben részesülj, ha HIV-vel élsz. Ezen túlmenően a HIV-vel élő embereket nem érinti másképp, mint másokat.