A HIV-ellátás hazánkban

A magyarországi HIV-ellátás az ország négy ellátóhelyén zajlik. Az ellátás menetéről az alábbiakban olvashatsz bővebben.

A HIV-hez kapcsolódó egészségügyi ellátásod ingyenes, amennyiben rendelkezel érvényes társadalombiztosítással, és mivel HIV-vel élőként közgyógyellátottnak minősülsz, a gyógyszerekhez is közel ingyenesen, a dobozdíj megfizetésével (jelenleg 300 Ft/doboz) férhetsz hozzá. A HIV-vel élők gondozását jelenleg négy ellátóhelyen (Budapesten, Debrecenben, Miskolcon és Pécsen) végzik.

Ellátóhelyek

Budapest

Dél-pesti Centrumkórház, Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet – Szent László telephely


 1097 Budapest, Albert Flórián út 5-7.

15. épület (a főbejárattól balra haladva a harmadik épület)


Rendelési idő:

Hétfő –Péntek: 7:00–14:00

(A rendelés nem beutaló-köteles!)

Vérvétel (laborvizsgálat és vírusszám-ellenőrzés céljából):

Hétfő – Csütörtök: 7:00–11:00

(Az utolsó sorszám kiadása: 10 óra 30 perckor történik.)

Leletekkel kapcsolatos információadás

és orvosi időpont egyeztetés:

Kedd és csütörtök: 13:00–14:00

Telefon: +36-1-455-8192

Debrecen

​Debreceni Egyetem Klinikai Központ​​​

Kenézy Gyula Kórház, Infektológiai Klinika


 4031 Debrecen, Bartók Béla út 2-26.

Infektológia épülete


Rendelési idő:

Szerda: 8:30—11:30

(A rendelés nem beutaló-köteles!)

Telefon: +36-52- 511-777; mellék: 1411

Miskolc

B.-A.-Z. Vármegyei Központi Kórház


 3529 Miskolc, Csabai kapu 9-11.

Infektológiai épület


Rendelési idő:

Hétfő – Péntek: 8:00–14:00

(A rendelés beutaló köteles,

időpontfoglalás nem szükséges!)

Telefon: +36-46-555-666; mellék: 31350

Pécs

Pécsi Tudományegyetem, Klinikai Központ, I. sz. Belgyógyászati Klinika


 7623 Pécs, Rákóczi út 2.

Infektológiai szakambulancia (Rákóczi telephely)

A épület, földszint, 6-os számú rendelő


Rendelési idő:

Hétfő: 9:00–15:00

Kedd: 9:00–12:00

Szerda: 8:00–15:00

Csütörtök: 9:00–12:00

Péntek: 9:00–15:00

(Előjegyzés javasolt!)

Telefon: +36-72-533-107; 12:30–15:30 között hívható

Az ellátás menete

A legtöbb esetben a gondozásba vétel a HIV-pozitív gyorsteszt eredményének megerősítő vizsgálatával kezdődik.

Ne feledd az első alkalommal az összes vonatkozó és rendelkezésedre álló dokumentumot (például az esetleges gyorsteszt eredményét) magaddal vinni.


A megerősített HIV-pozitív eredmény után az orvos több vizsgálatot is elvégezhet és előírhat, ezek közé tartozik például: a fizikális vizsgálat; a vérkép teljes mennyiségi és minőségi vizsgálata; CD4-sejtszám meghatározása; plazma HIV-RNS kópiaszám mérése (vagyis a vírusszám meghatározása); különbözõ szerológiai vizsgálatok (szifilisz, hepatitis B, hepatitis C, toxoplasma); vérkémia és biokémia; immun-globulinok mennyiségi vizsgálata; mellkasröntgen; szemészeti vizsgálat; kenetvizsgálat; személyes konzultáció; pszichológiai tanácsadás.


Az orvos, miután ellenőrizte az eredményeket, javaslatot tesz a neked leginkább megfelelő gyógyszeres kezelésre, amit érdemes a lehető leghamarabb elkezdened. Tény, hogy a gyógyszereknek lehetnek mellékhatásai, de a fertőzés természetes lefolyásánál hatványozottan jobb lesz az életminőséged, ha elkezded szedni az antiretrovirális gyógyszer(eke)t.


A kezelés kezdeti szakaszában elképzelhető, hogy sűrűbben hívnak majd vissza kontrollra, ám miután az antiretrovirális kezelés hatására (ez jellemzően hat hónap) határérték alatti (nullás) lesz a vírusszámod, már csak kilenc-tizenkét havonta végeznek majd kontrollvizsgálatokat. Ezen ellenőrzések alkalmával vért vesznek, hogy a vérképed segítségével ellenőrizzék a vese- és májfunkcióidat, valamint megállapítsák a CD4- és vírusszámod. Utóbbi kettő a HIV-kezelés hatékonyságának monitorozására használt legfontosabb mutatók közé tartozik.

​A kezelés monitorozása

Vírusszám

A HIV-el élők szervezetében termelődő vírusmennyiség arányos a vérplazmájukban jelenlévő vírus mennyiségével. A vérben vizsgált vírusszámból következtetni lehet a HIV-fertőzés progressziójára (előrehaladására), illetve az antiretrovirális kezelés hatékonyságára.


Ideális esetben ez a szám 40 alatti HIV-RNS kópia/ml (mililiter). Ezt nevezzük határérték alatti (közismertebb nevén: nullás) vírusszámnak. Ekkor a vírus olyan alacsony számban van jelen a vérben, hogy a fertőzött állapota nem romlik tovább, és nem is tudja másnak továbbadni a vírust. A kezelés egyik célja az, hogy mielőbb beálljon ez a határérték alatti vírusszám.

CD4-sejtszám

A CD4-sejtszám normál tartománya felnőtteknél 500-1400 sejt/μl (mikroliter). A CD4-sejtek számának a meghatározása úgynevezett flow cytometriás vizsgálattal történik. Ez az eredményt százalékban adja meg (vagyis azt mutatja meg, hogy az összes limfocita hány százalékát teszik ki a CD4-sejtek).


Az abszolút CD4-sejtszám kiszámolható, ha az összfehérvér-sejtszámot megszorozzuk ezzel a százalékkal. A CD4-sejtszám esetében két értéknek van jelentősége: az 500 sejt/μl feletti érték (vagy köznyelvibben mondva az 500 feletti CD4-szám), amely azt jelenti, hogy a HIV-fertőzéshez társuló szövődmények kialakulásának az esélye csekély, valamint az 200 sejt/μl alatti (vagy köznyelvibben mondva a 200 alatti CD4-szám) érték, amely esetben a súlyos szövődmények kialakulásának az esélye jelentősen megnő.

A kezelés hatékonyságának ellenőrzése után és a labor-, illetve más vizsgálati eredményeid alapján az orvosod javasolja az addigi kezelés folytatását vagy szükség esetén a kezelés módosítását.  Az antiretrovirális kezeléssel kapcsolatban ide kattintva találhatsz további információkat.