A friss
diagnózis után
Szóval most diagnosztizálták nálad a HIV-fertőzést…
Nagyon valószínű, hogy azért vagy most ezen az oldalon, mert nemrégiben diagnosztizálták nálad a HIV-fertőzést. Egy, a hátralévő életedet meghatározó információt kaptál. Először is végy egy nagy levegőt, és légy megértő önmagaddal.
Mindenki másképp reagál erre a hírre, és nincs helyes vagy helytelen módja annak, ahogy a HIV-diagnózist kezeled. Ezen az oldalon találsz néhány kezdeti információt, hogy el tudj igazodni ebben az időszakban. Szánj egy kis időt arra, hogy végigolvasod az itt található információkat, mielőtt részletesebben is utánaolvasol annak, milyen az élet HIV-vel.
Ne feledd, hogy a HIV-diagnózis nem akadályozza meg, hogy továbbra is ugyanolyan teljes és egészséges életet élj, mintha nem élnél HIV-vel. A megfelelő kezeléssel ugyanolyan hosszú életre számíthatsz, mint azok, akik nem élnek HIV-vel. Továbbra is megteheted azokat a dolgokat az életedben, amiket eddig terveztél vagy amikre eddig vágytál. A HIV nem indolkolja, hogy ezeken változtass. Nagyon valószínű, hogy a kezelés megkezdése után hat hónappal a vírusszámod határérték alatti (nullás) lesz, ami lehetővé teszi, hogy akár védekezés nélkül is folytathass szexuális életet vagy természetes módon gyereket vállalj. A HIV-vírust nem fogod tudni továbbadni másnak és az immunrendszered is egészséges marad.
A társas kapcsolataidhoz, a munkádhoz és a HIV-vel történő együttélésedhez való hozzáállásod egyedi, másoktól különböző lesz, és ez teljesen rendben van így. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány információt a legfontosabb témákban, amelyek HIV-vel élőként felmerülhetnek benned.
Fontos, hogy tudd, nem vagy egyedül!
A HIV-vel kapcsolatban nem csak kérdések, de aggodalmak is felmerülhetnek benned. Ilyenkor jusson eszedbe, hogy nem vagy egyedül. Nyugodtan keress minket a kérdéseiddel vagy gyere el a közösségi eseményeinkre, ha magányosnak érzed magad. Számíthatsz ránk!
HIV Segítő Szolgálat Pozitív Szemmel csoport Pozitív Szemmel viber csatorna
Megosztás
A következő időszakban valószínűleg elkezdesz azon gondolkodni, hogy megosztod az új diagnózisodat a körülötted lévő emberekkel (családtagokkal, barátokkal, ismerősökkel, munkatársakkal, stb.).
A HIV-diagnózis egy nagyon személyes élmény, és csak rajtad múlik, hogy mikor és kinek feded fel a státuszodat. Erre senki nem kérhet és nem is kényszeríthet téged. Egyáltalán nem kötelező mindenkivel megosztanod a státuszod. Ha nem akarod, nem kell elmondanod senkinek, még szexuális partnereidnek sem, mindaddig, amíg velük óvszert használsz.
Koncentrálj azokra az emberekre, akikről tudod vagy feltételezed, hogy segítenek a helyzet elfogadásában, támogatásukban és szeretetükben részesítenek majd. Minden megosztás előtt inkább aludj rá egyet, kétszer gondold végig, hogy kivel osztod meg, minthogy elhamarkodottan hozz rossz döntést. Adj időt magadnak és ha támogatásra van szükséged ebben a témában, akkor fordulj hozzánk segítségért.
Kezelés megkezdése
A bizonyítékok azt mutatják, hogy hosszú távon jelentős egészségügyi előnye van annak, ha a HIV-kezelést a lehető leghamarabb elkezdik.
A korán megkezdett kezelés azt is jelenti, hogy a vírusszám hamarabb válik határérték alattivá (nullássá), és amint ez bekövetkezik, a HIV többé még szexuális úton sem adható tovább (N=Z).
Ugyanakkor tisztában vagyunk vele, hogy a kezelés megkezdése nagy lépés számodra. Ha még nem érzed magad teljesen késznek rá, akkor érdemes lehet először beszélgetni valamelyik tanácsadónkkal arról, hogy hogyan érzed magad.
A HIV- ellátás hazánkban
Az első lépést megtenni sosem könnyű, de tapasztalatból tudjuk, hogy mennyi előnye van a kezelés megkezdésének.
Ezért ha eldöntötted, hogy belevágsz a kezelésbe, akkor a négy magyarországi HIV gondozó hely (Budapesten, Debrecenben, Miskolcon és Pécsen) egyikének rendelésén kell jelentkezned. A magyarországi HIV-kezelés menetéről ezen az oldalon olvashatsz bővebben.
Ha nem szeretnél egyedül menni, akkor Budapesten lehetőség van arra is, hogy a HIV Segítő Szolgálat önkéntese elkísérjen, keress minket és segítünk.