N=Z* 

*Nullás vírus = Zéró fertőzés


Az a HIV-vel élő személy, akinek az antiretrovirális kezelés hatására határérték alatti (nullás) szinten van a vírusszáma, nem képes a HIV-vírust továbbadni másnak, még óvszer vagy PrEP használatát mellőző szexuális együttlét során sem.

A kifejezést U=U formában is ismerheted. Két angol szó, az undetectable (szó szerinti fordításban: kimutathatatlan) és az untransmittable (szó szerinti fordításban: átadhatatlan) kezdőbetűiből ered.


HIV-vel élőként te is N=Z vagy, ha:

 hatékony antiretrovirális kezelésben részesülsz

 legalább hat hónapja határérték alatti (nullás) a vírusszámod

 napi rendszerességgel, pontosan szeded a gyógyszere(i)d

U=U
Undetectable = Untransmittable

N=Z

Nullás vírus =
Zéró fertőzés

(A Pozitív Szemmel oldalain az N=Z-t használjuk.)


A határérték alatti vírusszám leírására több más kifejezés is használatban van: nullás; kimutathatatlan; alacsony; detektálhatatlan; csökkent; nem detektálható; nem kimutatható; nincs vírus. Mindegyik ugyanazt jelenti: akinek határérték alatt van a vírusszáma, az még szexuális együttlét során sem tudja továbbadni a vírust.

A kockázat valóban zéró?

Igen, a kockázat zéró. Azoknál a HIV-vel élőknél, akiknél a vírusszám határérték vagy 200 kópia/ml alatt van, zéró, vagyis nulla a HIV szexuális úton történő átvitelének kockázata, mindaddig, amíg az előírt módon folytatják az antiretrovirális kezelést.

Mi erre a bizonyíték?​​

Az N=Z következtetés többek között olyan bizonyítékokon alapul, mint a Svájci nyilatkozat néven ismert kutatás, amely elvégzésének oka az volt, hogy olyan heteroszexuális párok, amelyek egyik tagja HIV-vel él, a jogi következmények fenyegetése nélkül vállalhassanak gyermeket. A Svájci nyilatkozatot számos további, a témában zajló kutatás követte.

A HPTN 052 elnevezésű kutatás során zéró átvitel történt 1763 vegyes HIV-státuszú pár között, miközben a HIV-vel élő partner antiretrovirális kezelésben részesült és a vírusszáma határérték alatti volt.

A PARTNER 1 vizsgálat során 58 ezer óvszer nélküli szexuális együttlétből szintén zéró átvitel történt az antiretrovirális kezelésben részesülő HIV-vel élő és HIV-negatív partnere között.

PARTNER 2 tanulmányban, amely a PARTNER 1 kiterjesztése volt, és a férfiakkal szexuális kapcsolatot létesítő férfiakat vizsgálta, 77 ezer óvszer nélküli szexuális együttlét során szintén zéró fertőzés történt az antiretrovirális kezelésben részesülő HIV-vel élők és HIV-negatív partnereik között.

Ugyancsak a férfiakkal szexuális kapcsolatot létesítő férfiak között zajlott az Opposites Attract nevű kutatás, amely során a 17 ezer védekezés nélküli szexuális együttlét során egyetlen HIV-fertőzés sem történt a HIV-negatív és HIV-vel élő, antiretrovirális kezelést alkalmazó partnerek között.


Mit jelent számomra az N=Z, ha HIV-vel élő vagyok?


Nem kell amiatt aggódnod, hogy megfertőzöl másokat HIV-vel mindaddig, amíg rendszeresen szeded a gyógyszere(i)d és vírusszámod határérték alatti (nullás), vagyis N=Z vagy.


Mit jelent számomra az N=Z, ha HIV-negatív vagyok?


​Nem kell félned a HIV-fertőzéstől, amennyiben HIV-vel élő szexuális partnered vírusszáma határérték alatti (nullás). Azonban a HIV-fertőzést elkaphatod olyan más szexuális partneredtől, aki nem tudja, hogy HIV-vel él, ezért antiretrovirális kezelésben sem részesül. Ezekben az esetekben még mindig fontosak lehetnek az olyan megelőzési módszerek, mint az óvszer vagy a PrEP.

U=U, vagyis N=Z kampányok a világban.

GYIK

Válaszok a gyakran felmerülő N=Z kérdésekre.

Hogy lehetséges, hogy egy HIV-vel élő nem fertőz?

Határérték alatti vírusszám esetén olyan kevés az egységnyi vérben lévő vírus, amennyi nem elég ahhoz, hogy fertőzést okozzon. A legtöbb fertőzés esetén az egységnyi vérnek bizonyos vírusmennyiség vagy -koncentráció (HIV esetében ez: 2000-6000 kópia/ml) felett kell lennie ahhoz, hogy fertőzést okozzon. Bármely határérték alatti, vagy 200 kópia/ml alatti (nullás) értéket mutató eredmény azt jelzi, hogy a HIV átadásának kockázata zéró.


Az N=Z mindenkinél működik?

Igen. A kutatásokban HIV-vel élő férfiak és nők; hetero-, bi- és homoszexuális egyének egyaránt részt vettek.


Az N=Z minden HIV gyógyszer esetén működik?

Igen. Bármely antiretrovirális kezelés, amely segít a vírusszámot tartósan határérték alatti (nullás) szintre csökkenteni, működik.


Az N=Z minden típusú szexuális együttlét esetén működik?

Igen. A vizsgálatokban magömléssel járó orális, anális és vaginális szex, ugyanakkor aktív és passzív szerepben lévő HIV-negatív férfiak is voltak. Egyik vizsgálatban sem történt HIV-fertőzés, még a legmagasabb kockázatúnak tartott, ánuszba történő elélvezéssel végződő anális szex esetén sem.


Ez azt jelenti, hogy nem kell óvszert használnom?

Az óvszer használata mindenkinél személyes vagy a partnerrel közös döntés. Az óvszer számos más szexuális úton terjedő fertőzést megakadályoz, azonban ha a HIV az egyetlen aggodalom a szexuális együttlét során, akkor az N=Z-t figyelembe véve fontolóra lehet venni az elhagyását. Mindenki számára, aki más okból szívesen használ óvszert, továbbra is ajánlott.


A partnerem továbbra is szeretne óvszert használni.

Akár HIV-vel él a partnered, akár nem, ő tudja egyedül, hogy mi a helyes neki. Lehet, hogy más okból szeretne óvszert használni, lehet, hogy továbbra is a HIV miatt aggódik. Néha időbe telik, amíg valaki elfogadja az új kutatási eredményeket, légy vele megértő.


Más szexuális úton terjedő fertőzések befolyásolhatják az N=Z-t?

A kutatások alapján az N=Z azokban az esetekben is működött, amikor kiderült, hogy az egyik vagy mindkét partnernek volt valamilyen más szexuális úton terjedő fertőzése, amelyről nem volt tudomása.


Mit mondanak az orvosok?

Vezető HIV-kutatók és orvosok egyetértenek az N=Z tényével.


Mi van, ha elfelejtettem bevenni a gyógyszere(i)m?

Ha egyszer kihagyod a gyógyszere(i)d, az nem fogja befolyásolni az N=Z állapotod. Viszont 2-3 nap vagy azon túli gyógyszerkiesés már eredményezheti, hogy a vírusszámod határérték feletti lesz. A pontos és rendszeres gyógyszerszedés az N=Z kulcsa.


Mi a helyzet a vírusszám hirtelen megugrásával (az úgynevezett blippel)?

A blipnek nevezett jelenség során, nagyon ritka esetben, a vírusszám kismértékű emelkedése tapasztalható, még hatékony antiretrovirális kezelés mellett is. Egy ilyen esemény után röviddel a vírusszám újra visszatér a határérték alatti (nullás) szintre. Egyik kutatásban sem találtak bizonyítékot arra, hogy ezek az események befolyásolták volna az N=Z tényét.


Az N=Z érvényes szoptatás esetén is?

Bár a határérték alatti (nullás) vírusszám drámaian csökkenti a szoptatás alatt a HIV átvitelének kockázatát, sajnos nem csökkenti azt nullára. Előfordultak olyan esetek, amikor a határérték alatti vírusszám ellenére a csecsemő HIV-fertőzött lett.


Fel kell fednem a HIV-státuszomat a szexuális partnerem előtt, amennyiben N=Z vagyok?

Mindaddig, amíg rendszeresen szeded a gyógyszereid és a vírusszámod is határérték alatti szinten van, vagyis érvényes rád az N=Z ténye, addig nem veszélyezteted a szexuális partnere(i)d. Megfontolandó azonban, hogy megoszd HIV-státuszod szexuális partnere(i)ddel, mert a HIV esetleges átadása esetén büntetőjogi felelősséged keletkezik.


Megbízhatok abban, hogy a partnerem N=Z?

Ahogy nem tudod megmondani valakiről a kinézete alapján, hogy HIV-vel él-e vagy PrEP-et szed-e, úgy azt sem tudod megmondani, hogy határérték alatt van-e a vírusszáma. Az, hogy megbízol-e a partneredben, a te felelősséged és személyes döntésed.


Az N=Z ténye injekciós droghasználat során megosztott fecskendő vagy más eszközök esetén is érvényes?

Nem, az N=Z ebben ez esetben nem érvényes. Az N=Z állapot esetén is fontos, hogy a szerhasználat során használt eszközeidet ne oszd meg mással, illetve ne használd mások eszközeit. A témát jelenleg is kutatják, amíg a kutatások nem bizonyítják az N=Z hatékonyságát ezekben az esetekben, addig a fentiek szerint járj el.


Miért nem tájékoztattak az N=Z-ről az egészségügyi ellátás során?

Sajnos még mindig igaz, hogy nem minden egészségügyi dolgozó (orvos, ápoló, stb.) naprakész a legfrissebb tudományos kutatásokkal kapcsolatban. Más szolgáltatók pedig, bár egyetértenek az N=Z-vel kapcsolatos eredményekkel, mégis aggódnak amiatt, hogy ez a védekezés nélküli szexuális együttlétek növekedéséhez és végső soron más szexuális úton terjedő fertőzések terjedéséhez vezet. Illetve aggódnak amiatt is, hogy a betegek esetlegesen nem tartják be a gyógyszerszedést, netán saját elhatározásból vagy rajtuk kívülálló okokból kifolyólag megszakítják a terápiát, ami a vírusszám növekedéséhez vezethet. Hogy segítsd az N=Z-vel kapcsolatos ismeretek terjedését, egészségügyi szolgáltatóddal (orvosoddal, ápolóddal, stb.) meg tudod osztani  ezt a kutatást.