HPV

A HPV (humán papillomavírusok) egy víruscsalád, amelynek több, mint 140 törzse ismert.

A HPV szemölcsöket okozhat a péniszen, a végbélnyíláson vagy a környező területeken. Bár nem gyakori, egyes típusai végül rákot okozhatnak férfiaknál és nőknél egyaránt. A HPV nagyon elterjedt, a szexuálisan aktív emberek több mint 75%-a kapja el a fertőzést, általában 18-25 éves kor között. A HPV-fertőzést elkapó emberek körülbelül tíz százalékánál jelentkeznek szemölcsök, a többiek általában nem is tudják, hogy fertőzöttek.


Terjedés

A HPV bőr-bőr, illetve bőr-nyálkahártya érintkezés, anális vagy hüvelyi szex és néha orális szex útján terjed. A szemölcsöket okozó HPV-típusok akkor is átvihetők, ha nincsenek látható szemölcsök, de a látható szemölcsök megléte valószínűbbé teszi az átvitelt. A HPV fertőzésen történő átesés nem akadályozza meg, hogy később újrafertőződj.


Tünetek

A HPV fertőzések nagyon nagy részénél egyáltalán nincsenek tünetek. A fertőzés egyik tünetes formája a nemi szervi szemölcs, a pénisz, a herék, a hüvely és a végbélnyílás körüli kis dudoros szemölcsök, amelyeket sokszor nehéz észrevenni, különösen akkor, amikor a végbélnyílás belseje érintett a fertőzéssel. A szemölcs mindezek mellett úgynevezett kondilóma formában is megjelenhet, ami egy karfiolra emlékeztető növedék.


Körülbelül 15 magas rizikójú csoportba tartozó HPV-törzset ismerünk, amelyek igazoltan rosszindulatú elváltozásokat okoznak. Az elhúzódó vagy ismétlődő fertőzés hatására ezek a törzsek  nők esetében méhnyakrák és egyéb, férfiakat is érintő daganatok (gége-, végbélrák) kialakulásához vezethetnek. A szemölcsöket okozó HPV-típusok általában nem okoznak rákot.


Kezelés

A HPV fertőzésnek nincs gyógymódja. Szemölcsök esetén ecsetelőkkel, illetve maró hatású oldatokkal való kezelésre vagy sebészi eltávolításra kerülhet sor a szemölcsök száma, mérete és elhelyezkedése alapján. Amennyiben a HPV-fertőzés okozta daganatos állapot kerül diagnosztizálásra, úgy műtéti beavatkozásra és eseteként kemoterápiás kezelésre van szükség.


Megelőzés

A HPV okozta betegségek megelőzésének elsődleges módja a HPV elleni védőoltás beadatása. Az óvszer használata csak korlátozottan nyújt védelmet, mert a vírus tulajdonságaiból adódóan a fertőzés a nemi szervek körüli bőrfelület érintkezésével is átjuthat.


HIV-vel élek

A HIV-vel élőknél nagyobb a HPV okozta rákos megbetegedések kockázata, különösen abban az esetben, ha a CD4-szám alacsony. Ezért fontos, hogy HIV-vel élőként antiretrovirális kezelésben részesülj és rendszeresen szedd a gyógyszsere(i)d.