A herpeszvírus (vagy herpes simplex; HSV) két különböző típusban fordul elő. Az első típus (HSV-1) általában a száj körül fordul elő és ajakherpeszeket okoz, de a nemi szerveket is érintheti. A második típus (HSV-2) általában a pénisz és a végbélnyílás körül fordul elő, de a száj körül is okozhat tüneteket.
Terjedés
Mivel gyakran tünetmentes lehet, ezért sokan nem is tudnak róla, hogy fertőzöttek, emiatt pedig gyakoriak a fertőzések. A herpeszvírus szexuális és nem szexuális úton egyaránt átadható bőr-bőr érintkezés során, a szájon, a péniszen vagy a végbélnyíláson lévő sebekkel történő közvetlen érintkezés során.
Tünetek
A tünetek nem mindig jelentkeznek. Általában viszketést vagy bizsergést érezhetsz a fertőzött terület körül, majd fájdalmas hólyagok jelenhetnek meg, amelyek 2-3 nap után felszakadnak és hegeket képeznek. A hólyagok megjelenését néhány órás, esetleg félnapos pirosság, viszkető érzés jelzi előre. A nemi szerveken piros vagy fehér tetejű hólyagok megjelenését tapasztalhatod, amelyek pár nap után felszakadnak, pörk alakul ki rajtuk, majd begyógyulnak.
Kezelés
A herpeszvírus két típusára helyi és/vagy szájon át adott vírusellenes szereket tudsz használni. A patikákban számos kenőcs elérhető. A kezelés célja a tünetek, panaszok csökkentése és megszüntetése. A vírust a szervezetből nem lehet teljesen eltávolítani, a tünetek bármikor (főleg stressz vagy legyengült immunrendszer esetén) kiújulhatnak.
Megelőzés
Mivel mindkét vírusfajta terjedéséhez testi érintkezés (csókolózás, anális vagy hüvelyi szex, nyalás) kell, ezért használj óvszert és kerüld a tünetekkel rendelkező partnerekkel történő érintkezést.
További, a herpeszvírusok családjába tartozó vírus a varicella-zoster vírus (VZV), amely első fertőzéskor bárányhimlőt, felnőttkori kiújulásakor a HIV-fertőzés fennállásánk gyanújára is okot adó övsömört okoz; az Epstein–Barr-vírus (EBV), amely az elsődleges kórokozója a mononukleózis (közismertebb nevén: csókbetegség) nevű fertőző betegségnek, amely leggyakrabban serdülőket és fiatal felnőtteket érint; és a testnedvekkel terjedő cytomegalovírus (CMV), amely egy gyakori, általában ártalmatlan, az Epstein–Barr-vírushoz hasonló tünetek okozó vírusfertőzés, amelyet sokszor észre sem vesz az érintett.
HIV-vel élek
A herpeszvírusok legyengült immunrendszer mellett válhatnak veszélyessé, ilyenkor akár a belső szerveket is elérhetik. Ezért fontos, hogy HIV-vel élőként antiretrovirális kezelésben részesülj és rendszeresen szedd a gyógyszsere(i)det.