Szűrés

A HIV és más szexuális úton terjedő fertőzések szűrése az egyik legfontosabb dolog, amit annak érdekében tehetsz, hogy Magyarországon ne legyen több HIV-fertőzés, illetve hogy más szexuális úton terjedő fertőzések terjedését is akadályozd.

A legtöbb HIV- és más szexuális úton terjedő fertőzés ugyanis éppen azért történik, mert az emberek nem tudnak róla, hogy HIV-vel élnek vagy bármilyen más szexuális úton terjedő fertőzésük van, és ezért nem részesülnek semmilyen kezelésben. Tedd a szűrést a szexuális életed rutinjává!

A HIV-szűrés

A tünetek alapján, ránézésre senkiről sem lehet bizonyossággal megállapítani, hogy HIV-fertőzött. A fertőzés meglétét csak az erre a célra kifejlesztett HIV-tesztek segítségével lehetséges kimutatni.

A leggyakrabban használt HIV-tesztek nem magát a vérben lévő vírust mutatják ki, hanem a vírus egy bizonyos antigénjét, a p24 antigént és az immunrendszer által a vírus ellen termelt antitesteket. Amíg ezek nincsenek kellő mennyiségben jelen a szervezetben, addig a tesztek nem tudják igazolni a HIV-fertőzést. Az időszakot, amíg a p24 antigén és a HIV ellen termelt antitestek elérik azt a mennyiséget, amelyet már a tesztek is érzékelni tudnak, ablakperiódusnak nevezzük. 


Köszönhetően a legújabb, úgynevezett negyedik generációs HIV-teszteknek (amelyek egyszerre érzékenyek a p24 antigénre és a szervezet által termelt antitestekre), ez az időszak két-három hét. Azonban mivel néhány szűrőhelyen még továbbra is használnak ennél hosszabb ablakperiódusú, harmadik generációs HIV-teszteket, amelyek csak az immunrendszer által termelt antitestekre érzékenyek, azt javasoljuk, hogy egy aggodalomra okot adó szexuális együttlét után leghamarabb egy hónappal menj HIV-tesztre.


Mindezek mellett léteznek a HIV örökítőanyagát kimutató, úgynevezett HIV RNS tesztek is, amelyek ablakperiódusa ugyan sokkal rövidebb, mint az előzőekben tárgyalt teszteké, de mivel drágák, ezért HIV-szűrésre nem rutinszerű a használatuk.


A gyorstesztes szűrés menete

A leggyakrabban használt gyorstesztek során az ujjbegyből egy nagyon kis mennyiségű vért vesznek le egy közel fájdalmatlan, apró szúrást végző eszköz segítségével. Az eredmény a legtöbb esetben 20 perc alatt megvan és rendszerint a szűrés helyszínén megvárható.


Ablak-periódus

Az ábrán az 1–4. generációs tesztek és az RNS tesztek ablakperiódusainak összehasonlítását láthatod.

Az Y-tengelyen pedig a HIV örökítőanyagának, a p24 HIV antigénnek és a HIV antitesteknek egymáshoz viszonyított átlagos mennyiségének változását az idő előrehaladtával.

Mindenzek figyelembevételével érdemes egy hónapot várnod a teszt előtt.

A HIV-teszt eredménye: negatív

Ha az ablakperiódust betartottad és a gyorsteszt eredménye negatív lett, akkor az egy biztos negatív eredmény. További teendőd nincs.

Az életmódod és az ajánlások függvényében érdemes 3, 6 vagy 12 hónap múlva ismét tesztet végeztetned.


Számold ki, hogy neked mikor ajánlott!

A HIV-teszt eredménye: pozitív

A gyorstesztek ugyan rendkívül érzékenyek, mégis elenyészően ritka esetben előfordulhat, hogy valamilyen, a szervezetben zajló más folyamat miatt álpozitív eredmény születik. Ezért a pozitív eredményt mutató HIV-gyorsteszt még nem jelenti a HIV-fertőzés azonnali megállapítását, hanem annak alapos gyanújaként értelmezendő.

Az alapos gyanúra okot adó gyorstesztet követően szakorvos intézkedik egy újabb, HIV szerológiai vizsgálatra feljogosított laboratórium által elvégzett tesztről. Amennyiben ez is pozitív, abban az esetben kerül sor az úgynevezett verifikációra (vagyis megerősítő vizsgálatra), amelyet a Nemzeti Referencia Laboratóriumban végeznek el. A HIV-pozitív diagnózis csak ezután adható ki. 

Mindenki máshogy reagál a HIV-pozitív eredményre.

Nincs helyes vagy helytelen módja annak, ahogy ezt a hírt kezeled. Fontos, hogy vegyél egy mély levegőt és emlékezz az alábbi dolgokra, amelyek segíthetnek ebben a pillanatban:

 Nem fogsz meghalni!

 A legújabb gyógyszeres kezeléseknek köszönhetően a várható élettartamod valószínűleg ugyanannyi lesz, mintha nem élnél HIV-vel.

 A hatékony gyógyszeres kezelésben részesülő emberek döntő többsége eléri az úgynevezett határérték alatti (nullás) vírusszámot, ami azt jelenti, hogy a HIV továbbadásának kockázata még szexuális úton is zéró.

 Itt vagyunk, hogy támogassunk téged. Szívesen megválaszoljuk a felmerült kérdéseidet, segítünk eligazodni az egészségügyi rendszerben, támogatunk a pozitív eredmény feldolgozásában.  Keress minket bátran!



Anonimitás

Sok szűrőhelyen biztosítják az anonim szűrést, ebben az esetben általában egy általad választott azonosító névvel vagy egy véletlenszerűen kiosztott számmal kötnek a leletedhez.

Fontos tudnod, hogy pozitív eredmény esetén sem vagy köteles felfedni a kilétedet, bár javasolt minél előbb felkeresni a szakorvost a pozitív gyorsteszt fentebb leírt megerősítése végett.


A szakorvos felkeresését követően az anonimitásod megszűnik, mert az ellátórendszerben nem lehet valakit névtelenül kezelni. Ugyanakkor az orvosokat és az egészségügyi személyzetet szigorú titoktartás köti, HIV-státuszodat nem fedhetik fel harmadik fél számára, ha ez mégis megtörténne, akkor bűncselekményt követnek el.  Ilyen esetben keresd a Háttér Társaság jogsegélyszolgálatát.

Az STI-szűrés

Ahogy a HIV esetében sem, úgy sok más szexuális úton terjedő fertőzés (mint a szifilisz, a gonorrhoea vagy a hepatitiszek) esetében sem lehet a tünetek alapján, ránézésre senkiről megállapítani, hogy van-e valamilyen fertőzése.

Már ha egyáltalán van bármilyen tünet, ugyanis sokaknál semmilyen tünet nem jelentkezik egy-egy szexuális úton terjedő fertőzés esetén. Ezért nagyon fontos ezek rendszeres szűrése is.


A HIV-hez hasonlóan a szexuális úton terjedő fertőzések is rendelkeznek ablakperiódussal, amelynek hossza a szóban forgó vírusos vagy bakteriális fertőzéstől függően eltérő, és egyénenként is változhat, mivel mindenki másképp reagál ezekre a fertőzésekre.


Ablak-

periódusok

Az alábbi táblázatban megtalálod, hogy ha van, akkor általában hány nap után jelentkezik egy-egy szexuális úton terjedő fertőzés tünete (türkizkékkel) és ha van rá teszt, akkor azt leghamarabb hány nappal a lehetséges fertőzést követően érdemes elvégezni (pirossal).

Az STI-teszt eredménye: negatív

Ha az ablakperiódust betartottad és a teszt eredménye negatív lett, akkor az egy biztos negatív eredmény. További teendőd nincs.

Az életmódod és az ajánlások függvényében érdemes 3, 6 vagy 12 hónap múlva ismét tesztet végeztetned.


Számold ki, hogy neked mikor ajánlott!

Az STI-teszt eredménye: pozitív

Az első dolog, amit nem szabad elfelejtened, hogy nincs semmi komoly baj, ez bárkivel előfordulhat, és sokkal gyakoribb, mint gondolnád! Az, ha hibáztatod magad vagy bárki mást, akiről azt gondolod, hogy tőle kaphattad el, hidd el, nem oldja meg a helyzetet.


Sőt, ha teheted, akkor tájékoztasd a közelmúltbeli (körülbelül az elmúlt 3 hónap) szexuális partnereidet, hogy ők is menjenek el szűrésre. Hogy megkönnyítsük az üzenet megírását, készítettünk neked egy üzenetgenerátort erre az esetre.


Üzenek a partnereimnek!


És a végére egy jó hír

Szerencsére a legtöbb szexuális úton terjedő fertőzés viszonylag könnyen gyógyítható, így minél hamarabb tudomást szerzel róla, annál hamarabb leszel túl az egészen.


Szűrőhely kereső