Hepatitis A

A fertőzéses májgyulladást okozó hepatitis vírusok egyike. A hepatitis A (HAV) által okozott májgyulladás a legtöbb embernél pár hétig tart, a fertőzöttek többsége teljesen meggyógyul, azonban ritka esetben májelégtelenség alakulhat ki. A hepatitis A vírus nem okoz hosszú távú májkárosodást.

Terjedés
A hepatitis A vírus a leggyakrabban a fertőzött széklettel szennyezett vízzel, jéggel, ételek fogyasztásával terjed. Viszont ritkább esetekben szexuális úton, anális szex és nyalás során is elkaphatod, amennyiben kis mennyiségű fertőzött széklet kerül a szádba.


Tünetek

A tünetek a fertőzéstől számítva 2-4 hét múlva jelennek meg. A tünetek között szerepelhet influenzaszerű megbetegedés, hányás, jobb oldali hasi fájdalom, sötét vizelet, világos széklet és sárgaság.


Kezelés

A hepatitis A vérvizsgálattal diagnosztizálható. A hepatitis A fertőzésre nincs specifikus gyógyszer. A fertőzés magától is jól gyógyul, a tünetek általában pár hét után megszűnnek, azonban a teljes felépülés 1-2 hónapig is eltarthat. A kezelés ágynyugalomból, bőséges folyadékfogyasztásból és a tünetek enyhítéséből áll.


Megelőzés

A fertőzés az alapvető higiénés szabályok betartásával megelőzhető. Elkerülése érdekében az anális szex során használj gumikesztyűt, óvszert. Dildó használata során húzz óvszert a dildóra, és a dildó közös használata során rendszeresen töröld le azt fertőtlenítő kendővel vagy mosd meg szappannal. Szex után alaposan moss kezet. A vírus ellen létezik védőoltás, a Magyarországon forgalomban lévő oltások mindegyike inaktivált vírust tartalmaz.


HIV-vel élek

A hepatitis A fertőzés a HIV-vel élő embereknél általában kevésbé gyógyul hatékonyan és a fertőzés lefolyása is súlyosabb lehet. HIV-vel élőként fontos, hogy akár védőoltással, akár a fentebb leírt módszerek alkalmazásával elkerüld a fertőzést.