Hepatitis B

A fertőzéses májgyulladást okozó hepatitis vírusok egyike. A hepatitis B (HBV) okozta fertőző májgyulladás lehet akut, gyors lefolyású, de krónikussá is válhat, ilyenkor hat hónapon túl sem gyógyul. Szövődménye májzsugor és rosszindulatú májdaganat kialakulása lehet. Bár a fertőzés tünetei súlyosak, a felnőttek többsége teljesen felépül belőle.

Terjedés

A hepatitis B fertőzött vérrel vagy ondóval terjed. Leggyakrabban szexuális úton, anális vagy hüvelyi szex és szopás során. Ugyanakkor fecskendők, fogkefék, borotvák közös használatával. Valamint nem steril eszközzel végzett tetoválás vagy piercing felhelyezés alkalmával.


Tünetek

A hepatitis B okozta májgyulladás (főként fiataloknál) gyakran tünetmentes. Amennyiben vannak tünetek, azok megjelenéséig 30-180 nap is eltelhet. A tünetek lehetnek: influenzaszerű megbetegedés, étvágytalanság, fáradtság, hányinger, sárgaság és sötét vizelet.


Kezelés

A hepatitis B vérvizsgálattal diagnosztizálható. Amennyiben tudomásodra jut, hogy hepatitis B fertőzést kaphattál, 24 órán belül fordulj orvoshoz, mert passzív immunizációval csökkenteni tudja a megfertőződés esélyét. Aktív gyulladás esetén fontos az ágynyugalom, pihenés, megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása. A krónikus hepatitis B fertőzés kezelésére interferont és antivirális szereket vagy ezek kombinációját alkalmazhatja az orvosod.


Megelőzés

A legjobb megelőzés a védőoltás alkalmazása. A hepatitis B ellen rendelkezésre állnak igen jó hatékonyságú, aktív immunizálásra szolgáló ellenanyagok. A hepatitis B fertőzés kockázatát jelentősen csökkentheted óvszer használatával, valamint a közös tű- és borotvahasználat elkerülésével.


HIV-vel élek

A hepatitis B fertőzés a HIV-vel élő embereknél általában kevésbé gyógyul hatékonyan és a fertőzés lefolyása is súlyosabb lehet. A krónikus hepatitis B fertőzés HIV-vel élőknél gyorsabban fejlődik májzsugorrá vagy rosszindulatú májdaganattá. HIV-vel élőként fontos, hogy akár védőoltással, akár a fentebb leírt módszerek alkalmazásával elkerüld a fertőzést.