Gyakran ismételt kérdések
Összegyűjtöttük neked a válaszokat a legfontosabb HIV-vel kapcsolatos kérdésekre.
Szex
Miért veszélyesebb a védekezés nélküli anális szex, mint a védekezés nélküli hüvelyi szex?
Azon túl, hogy a végbél belseje az áthaladó táplálékból tápanyagokat szív fel a véráramba, ami azt jelenti, hogy az ondóból is könnyen fel tudja szívni a HIV-et, az is közrejátszik, hogy a végbél nyálkahártyája dugás közben nagyon könnyen meg tud sérülni. Ezzel szemben a hüvely sejtjei sokkal kevésbé szívóképesek, és ezért kevésbé érzékenyek a HIV-re. Azonban a HIV-fertőzés ettől függetlenül védekezés nélküli hüvelyi szex esetén is lehetséges.
Mennyire kockázatos az orális szex a HIV-fertőzés terjedése szempontjából?
Rendkívül alacsony kockázatú. A kockázat csak abban az esetben magas, ha a szájban nyílt sebek vannak.
A HIV jelen van az előváladékban?
Igen. Lehetséges, hogy egy védekezés nélküli anális vagy hüvelyi szex során a hatékony antiretrovirális kezelésben nem részesülő, vagy pozitív HIV-státuszáról információval nem rendelkező HIV-vel élő személy előváladéka olyan mennyiségű vírust tartalmaz, amely képes HIV-fertőzést okozni. Ugyanakkor az előváladékkal történő fertőzés esélye orális szex során rendkívül alacsony.
Szexelhetünk óvszer nélkül, ha a partneremmel mindketten HIV-vel élünk és határérték alatti (nullás) a vírusszámunk?
Igen. Amennyiben hatékony antiretrovirális kezelésben részesülsz és határérték alatti (nullás) a vírusszámod, akkor nem tudod továbbadni a vírust és a partnered sem neked. Azonban ne feledd, hogy az óvszer nélküli szex mindig magában hordozza más szexuális úton terjedő fertőzések kockázatát.
N=Z
Beszélgettem egy sráccal a Grindr-en, és azt mondta, hogy biztonságos óvszer nélkül szexelni, mert PrEP-et szed. Tényleg biztonságos?
Klassz, hogy a srác a PrEP használatával csökkenti a HIV-fertőzés kockázatát, de az, hogy ő PrEP-et szed, a te számodra nem jelent száz százalékos garanciát. A saját biztonságodért te vagy a felelős, így a legjobb, ha óvszer használatával vagy PrEP szedésével te is megpróbálsz mindent megtenni a fertőzés elkerülése érdekében. Azt se feledd, hogy a PrEP kizárólag a HIV-vel szemben nyújt védelmet, más szexuális úton terjedő fertőzéseket (mint a szifilisz, a gonorrea vagy a hepatitis C) továbbra is elkaphatsz.
Farokpiercingem van. Biztonságos óvszerrel együtt használnom?
A legjobb tanács, amit ez ügyben adhatunk, hogy anális szex során, ha teheted, inkább távolítsd el a piercinget, mivel fennáll annak az esélye, hogy a fém ékszer kiszakítja az óvszert. Sokan azzal érvelnek, hogy a fém sima, így nem tudja kiszakítani az óvszert, de ettől függetlenül is azt gondoljuk, hogy amennyiben biztosra akarsz menni, akkor jobb, ha eltávolítod az ékszert a farkadból. Amennyiben frissen lett behelyezve a piercinged, mindenképpen várd meg, amíg rendesen begyógyul a seb.
Könnyen elkaphatom a HIV-fertőzést, ha van egy fekély a számban és pár napja leszoptam egy HIV-vel élő srácot?
Alapesetben az orális szex nagyon alacsony kockázatot jelent a HIV átvitelére. Ahhoz, hogy ez így is maradjon, néhány dolgot érdemes megfontolnod: ne hagyd, hogy a szádba élvezzenek és mindig ellenőrizd, hogy nincsenek-e sérülések (például a fogmosástól, a fogselymezéstől, kemény állagú chipsek fogyasztásától) vagy fekélyek a szádban, mert ezek potenciális belépési pontok lehetnek a HIV számára. Tehát igen, ha a srác, akit leszoptál, HIV-vel él és nem részesül hatékony antiretrovirális kezelésben, akkor némi kockázat fennáll, ha a spermája vagy előváladéka a szádban lévő sérülésekre vagy fekélyekre kerül.
Mit tegyek, ha durvább anális szex közben felszakad a fityma vagy megsérül az ánusz?
Áú! Bármilyen sérülést szerzel szex közben, vizsgáltasd meg orvossal.
Ha az én és a partnerem tesztjei is negatívak a HIV-re és más szexuális úton terjedő fertőzésekre, akkor biztonságos gumi nélkül (bareback, bare) szexelnünk?
A rövid válasz az, hogy nem túl biztonságos, mivel soha nem lehetsz száz százalékig biztos sem a saját, sem a partnered HIV-vel vagy más szexuális úton terjedő fertőzéssel kapcsolatos státuszában. Először is, mivel a HIV-fertőzés időpontjától számítva a legtöbb esetben egy, de ritka esetben akár három hónap is eltelhet, mire a HIV kimutathatóvá válik a HIV-tesztekkel. Ezt a jelenséget nevezzük ablakperiódusnak. Tehát még abban az esetben is, ha egy mai teszt mindkettőtöknél negatív, lehetséges, hogy egyikőtök HIV-fertőzött, de a teszt még nem mutatta ki, vagyis még nem telt le az ablakperiódusa. Másodszor pedig, mivel a HIV-en kívül más szexuális úton terjedő fertőzéseknek is van ablakperiódusa, így ezekre is vonatkoznak a fentiekben leírtak.
A partnerem dugás közben ráköpött az óvszerre, hogy síkosabb legyen. Fennáll a HIV-fertőzés veszélye?
A HIV nem terjed nyállal, még abban az esetben sem, ha anális szex során síkosítóként használják. Viszont, ha a partnerednek herpesze volt, az átterjedhetett a végbélnyílásodra. Összességében a nyál nem jó síkosító, így, ha teheted, szerezz be vízbázisú síkosítót.
Aggódsz egy korábbi szex miatt? Használd online eszközünket, hogy megtudd, mennyire volt kockázatos és mit kell tenned ezután. | Óvszer és síkosító
El lehet kapni a HIV-fertőzést csókolózással?
Nem. A csókolózás rendkívül alacsony kockázatú. Abban az esetben lehet kockázatos, ha mindkét partner szájában vérző sebek vannak és hosszú-hosszú időn keresztül csókolóznak.
Összejöttem egy új sráccal, aki HIV-vel él. Én HIV-negatív vagyok. Ha óvszert használok, miközben análisan szexelünk, az biztonságos számomra?
Igen. Az óvszer és a vízbázisú síkosító együttes használata rendkívül hatékonyan akadályozza meg a HIV szexuális úton történő terjedését. Emelett, ha a partnered hatékony antiretrovirális kezelésben részesül, akkor még szexuális úton sem tudja átadni neked a fertőzést.
Megelőzés
Mi a különbség a PrEP és a PEP között?
A PrEP (pre-exposure prophylaxis; vagyis a pre-expozíciós profilaxis) egy olyan HIV-gyógyszer, amelyet HIV-negatív emberek szednek, és amely akár 99%-kal is képes csökkenteni a HIV-fertőzés kockázatát.
A PEP (post-exposure prophylaxis; vagyis a post-expozíciós profilaxis) egy olyan gyógyszer, amelyet azok az emberek kapnak, akikről azt feltételezik, hogy HIV-fertőzésnek voltak kitéve. Ahhoz, hogy a PEP a leghatékonyabb legyen, a védekezés nélküli anális vagy hüvelyi szexet követően a lehető leghamarabb, de legkésőbb 72 órán belül be kell venni.
Szexuális úton terjedő fertőzést diagnosztizáltak nálam. Szeretném megírni a srácnak, akivel nemrég szexeltem, de nem tudom, hogy fogalmazzam meg az üzenetet, hogy ne legyen rám dühös.
Teljesen normális, hogy kellemetlenül érzed magad vagy szorongsz amiatt, hogy elmond valakinek, szexuális úton terjedő fertőzésed van. Viszont nagyon korrekt és rendes dolog tőled, ha szólsz a legutóbbi partnerednek vagy partnereidnek. Segítségül készítettünk egy eszközt, amely létrehoz neked egy üzenetet, amit kimásolhatsz és elküldhetsz neki(k).
Szűrés
Mennyi ideig tart egy HIV-gyorsteszt, és mikor kaphatom meg a teszteredményt? Néhány hete óvszer nélkül szexeltem és nagyon aggódom.
A leggyakrabban használt HIV-gyorstesztek mindössze 20 perc alatt eredményt adnak. Azonban mindig várd meg a teszt előtt, hogy leteljen a kockázatosnak vélt szexuális együttlét és a teszt közötti egy hónapos ablakperiódus.
Szűrés
Mennyire megbízhatóak a HIV-gyorstesztek?
A leggyakrabban használt HIV-gyorstesztek 99,1–100% közötti érzékenységűek, az Egészségügyi Világszervezet megfogalmazásában: extrém mértékben pontosak. Az érzékenység alatt azon teszteredmények százalékos arányát értjük, amely eredmények helyesen mutatták a HIV jelenlétét a levett mintában. Az adott teszt érzékenységéről a tesztelés helyszínén tudsz érdeklődni.
Szűrés
Félek a HIV-teszt eredményétől.
Higgy nekünk, sokkal jobb, ha tudsz róla, hogy HIV-vel élsz. Tőlünk támogatást kaphatsz, az antiretrovirális kezelés pedig segíthet benne, hogy ugyanolyan hosszú, produktív, álmokkal és célokkal teli életet élj, mint bárki más, aki nem él HIV-vel. Ráadásul hatékony kezelés esetén a HIV-et sem fogod tudni továbbadni, még szexuális együttlét során sem.
Élet HIV-vel élőként | Gyógyszeres kezelés | U=U | HIV Segítő Szolgálat | Pozitív Szemmel csoport
Miért menjek tesztre?
A tesztelés az egyik legfontosabb dolog, amit annak érdekében tehetsz, hogy Magyarországon ne legyen több HIV-fertőzés. A legtöbb HIV-fertőzés ugyanis éppen azért történik, mert az emberek nem tudnak róla, hogy HIV-vel élnek és nem részesülnek antiretrovirális kezelésben.
Szűrés
Nincs semmilyen tünetem, tényleg szükséges, hogy HIV-re és más szexuális úton terjedő fertőzésekre tesztet végeztessek?
Azon kívül, hogy a rendszeres tesztelés az egészséges szexuális élet része, azt is tudnod kell, hogy a HIV és sok más szexuális úton terjedő fertőzés esetében gyakori, hogy egyáltalán nincsenek tünetek, és a betegség megléte csak tesztek segítségével mutatható ki.
Szűrés
PrEP-et szedek. Továbbra is szükséges három havonta HIV-re és más szexuális úton terjedő fertőzésekre tesztet végeztetnem?
Igen. A PrEP (napi vagy 2-1-1 jellegű) szedése mellett is fontos rendszeresen HIV-re és más szexuális úton terjedő fertőzésekre tesztet végeztetned.
Élet HIV-vel
Mi a különbség a HIV és az AIDS között?
HIV≠AIDS
Mennyire hosszú életre számíthatok, ha HIV-vel élek?
Ne feledd, a HIV-diagnózis nem jelenti azt, hogy a jövőben nem élhetsz teljes és egészséges életet. Eredményes antiretrovirális kezeléssel ugyanolyan hosszú életre számíthatsz, mintha nem élnél HIV-vel. Ne hagyd, hogy a HIV megakadályozzon abban, hogy továbbra is megtedd az életedben azokat a dolgokat, amelyeket korábban terveztél vagy örömet szereznek számodra.
Élet HIV-vel élőként | HIV Segítő Szolgálat | Pozitív Szemmel csoport
HIV-kezelés
Mennyibe kerülnek a HIV-gyógyszerek?
Amennyiben rendelkezel érvényes társadalombiztosítással (érvényes TAJ-kártyával), a HIV-gyógyszerek ingyenesek. A gyógyszertárban történő kiváltásuk alkalmával egy úgynevezett dobozdíjat, 300 forintot kell fizetned. Társadalombiztosítás hiányában a gyógyszereket teljes áron tudod csak kiváltani, ebben az esetben a gyógyszer típusától függően 50 és 250 ezer forint közötti áron vannak havonta.
Mekkora az esélye annak, hogy a HIV rezisztenssé válik az alkalmazott gyógyszere(i)mmel szemben?
Az antiretrovirális kezelés több különböző típusú hatóanyagot használ a HIV elleni küzdelemben. Mindegyik a vírus különböző életszakaszai során avatkozik be a vírus szaporodásába, így akadályozva meg annak sokszorozódását. Amennyiben betartod a gyógyszerszedési előírásokat és az orvosod javaslatait, valamint nem rendelkezel alapból olyan törzzsel, amely rezisztens az alkalmazott kezeléssel szemben, abban az esetben a rezisztencia kialakulásának kockázata nagyon alacsony.
A leggyakrabban abban az esetben szokott a HIV rezisztenssé válni az alkalmazott terápiára, amikor a gyógyszert nem az előírt módon szeded. Ilyenkor a vírusszámod megugrik és azok a vírusok, amelyek olyan génekkel rendelkeznek, amelyek ellenállóvá teszik azokat a kezeléseddel szemben, természetes módon kiválasztódnak a további sokszorozódásra.
A rezisztencia kialakulásának másik módja, amikor védekezés nélküli szexuális kapcsolatot létesítesz vagy közös fecskendőt használsz egy olyan, hatékony antiretrovirális kezelésben nem részesülő, vagy pozitív HIV-státuszáról információval nem rendelkező személlyel, aki a HIV egy olyan törzsével rendelkezik, amely a nálad alkalmazott kezelésre rezisztens.
Mi a különbség a CD4-szám és a vírusszám között?
A vírusszám az egységnyi véredben található HIV-részecskék számát méri a minta vételének időpontjában, és az alkalmazott antiretrovirális kezelés hatékonyságának monitorozására használt egyik mérőszám. Minél alacsonyabb ez az érték, annál hatékonyabb a kezelés. Ugyanakkor a határérték alatti (nullás) vírusszám segít megőrizni az immunrendszered egészségét és zéróra csökkenti a HIV továbbadásának esélyét.
A CD4-szám az egységnyi véredben lévő CD4-sejtek számát méri a minta vételének időpontjában és az alkalmazott antiretrovirális kezelés hatékonyságának monitorozására használt másik mérőszám. A vírusszámmal ellentétben a CD4-szám esetén az a legjobb, ha az értéke minél jobban megközelíti vagy meghaladja egy átlagos, HIV-negatív ember egységnyi vérében található CD4-számát, amely 500 és 1400 darab között van.
A kezelés alatt is fogyaszthatok alkoholt?
Igen. Sok gyógyszerrel ellentétben a HIV-gyógyszerek nem lépnek negatív kölcsönhatásba az alkohollal. A mértékletes alkoholfogyasztásra azonban ettől függetlenül is érdemes odafigyelned.
Kell-e aggódnom a HIV-gyógyszerem toxicitási szintje miatt?
Nem. A HIV ellen alkalmazott gyógyszeres kezelések manapság sokkal kevésbé toxikusak, mint egykor voltak, így a mellékhatások is sokkal kevésbé jelentenek gondot. Számos kutatás bizonyítja, hogy a HIV-gyógyszerek szedése nyújtotta előnyök messze felülmúlják a toxicitási szintjükkel kapcsolatos problémákat. Felmerülő kérdéseiddel fordulj az orvosodhoz, aki segít megtalálni a megoldást, ha valamilyen mellékhatást tapasztalsz.
Gyógyszeres kezelés | Élet HIV-vel élőként | HIV-ellátás Magyarországon
Mennyi időbe telik, amíg határérték alatti (nullás) lesz a vírusszámom?
Ha már legalább hat hónapja kapod az antiretrovirális kezelést és az előírt módon szeded a gyógyszere(i)d, jó esélye van annak, hogy a vírusszámod határérték alatti (nullás) szintre csökkenjen. Azonban vedd figyelembe, hogy az, hogy pontosan mennyi időbe telik határérték alattivá (nullássá) válni, mindenkinél más és más, mivel mindannyian egyedileg reagálunk a kezelésre.
Amint a vírusszámom határérték alatti (nullás) lesz, abbahagyhatom a HIV-gyógyszer(ek) szedését?
Nem. A kezelés fenntartása kulcsfontosságú a vírusszám ellenőrzés alatt tartására és a HIV szaporodásának gátlására. Ha akár csak egy-két hétre is abbahagyod a gyógyszer(ek) szedését, lehetőséget adsz a vírusnak a sokszorozódásra, ami megnöveli a vírusszámod és a kezeléssel szembeni rezisztencia kialakulásának kockázatát.
Lehetséges, hogy határérték alattivá (nullássá) váljak, ha nem szedek gyógyszert?
A HIV-vel élők döntő többségének gyógyszeres kezelésre van szüksége ahhoz, hogy a vírusszáma csökkenjen és határérték alatti (nullás) szinten maradjon. Azonban a HIV-vel élők elenyészően kis százaléka (szakirodalmi adatok alapján ez 0,5 százalék) gyógyszeres kezelés nélkül is sikeresen határérték alatti (nullás) szinten tudja tartani a vírusszámát. Őket elite controller-eknek nevezik. Nincs egyértelmű magyarázat erre a jelenségre, azonban számos bizonyíték arra utal, hogy az adott egyén immunválaszának genetikai sajátosságai és immunrendszerének alkalmazkodóképessége áll ennek hátterében.
Ha a vírusszám egyszer határérték alatti (nullás) lesz, örökre úgy is marad?
Nem. A vírusszám felfelé és lefelé is változhat. Kisebb megugrások (úgynevezett blipek) akkor is előfordulhatnak, ha az előírt módon szeded a gyógyszere(i)det. Fontos megjegyezni, hogy a kutatások szerint ezek a megugrások nem befolyásolják a tényt, hogy alapvetően határérték alatti (nullás) szinten vagy és a vírust még szexuális úton sem tudod továbbadni.
A HIV-terápia megkezdését követően abbahagyhatom azt, ha a szervezetem nem tolerálja a gyógyszert vagy túl sok mellékhatást tapasztalok?
Számos kezelési lehetőség létezik, így ha nálad problémák merülnek fel, akkor nagyon valószínű, hogy van egy másik kezelés, amely jobb a te számodra. Az antiretrovirális kezelés változtatásával kapcsolatban mindig egyeztess a kezelést végző orvosoddal.
Befolyásolhatja-e egy szexuális úton terjedő fertőzés a vírusszámot?
Nem. Ugyanakkor fontos tudnod, hogy az antiretrovirális kezelés hatékonyságának megtartásában az immunrendszered épségének is szerepe van, így próbálj megtenni mindent annak érdekében, hogy más szexuális úton terjedő fertőzést ne kapj el.