PrEP

A PrEP (vagyis a pre-expozíciós profilaxis) egy rendkívül hatékony HIV-megelőzési módszer. A pre-expozíció azt jelenti, hogy szex előtt kell bevenni, míg a profilaxis egy tudományos kifejezés a betegség megelőzésére.

Világszerte már több százezer ember szedi a PrEP-et, és klinikai vizsgálatok sora igazolja, hogy a PrEP mindennapos szedése több mint 99%-kal csökkenti a HIV-fertőzés kockázatát. Ez azt jelenti, hogy annak az esélye, hogy egy PrEP-et szedő személy HIV-fertőzötté váljon a mindennapos, akár óvszer használatát is mellőző szexuális kapcsolatai során, rendkívül alacsony.


Nagyon fontos azonban megjegyezni, hogy a PrEP nem véd meg más szexuális úton  terjedő fertőzésektől, mint például a szifilisztől vagy a gonorreától, ezért érdemes minden esetben mérlegelni az óvszer használatát is.


Mi az a PrEP?
A PrEP-ként használt tabletták olyan, a HIV-kezelésben már hatékonyan alkalmazott  antiretrovirális hatóanyagokat (tenofovir-dizoproxil-fumarát és emtricitabin) tartalmaznak, amelyek gátolják a HIV szaporodását, így nem csak a HIV-vel élő emberek vírusszámának határérték alatti (nullás) szintre történő csökkentésében sikeresek, de eredményesen védik meg a HIV-negatív embereket is egy esetleges HIV-fertőzéstől. A PrEP megnevezés ugyan nem egy konkrét terméket jelöl, hiszen többféle készítmény is alkalmazható PrEP-ként, mégis leggyakrabban a Truvada nevű gyógyszerre vagy annak generikumaira (olyan gyógyszer, amely ugyanazt a hatóanyagot vagy anyagokat tartalmazza, mint az eredetileg forgalomba hozott márkájú gyógyszer) szoktak PrEP-ként hivatkozni.

Kinek ajánlott a PrEP szedése?

A PrEP nők, férfiak, fiatalok, transznemű és nem-bináris személyek, minden nemi identitású és szexuális irányultságú ember, valamint az intravénás szerhasználók számára egyaránt működő megelőzési módszer lehet.


Azonban a PrEP nem mindenkinek ajánlott!

Például ha minden alkalommal óvszert használsz, amikor alkalmi szexben van részed, és elégedett vagy ezzel a megelőzési módszerrel, az nagyszerű. Ez esetben valószínűleg nincs szükséged PrEP-re. Azonban sok oka lehet annak, hogy miért nem használsz, vagy nem tudsz használni minden alkalommal óvszert, ezért ilyen esetben számodra a PrEP jó választás lehet, hogy megvédd magad egy esetleges HIV-fertőzéstől.

A PrEP szedési módjai

Napi szedés

A napi, szájon át szedett PrEP esetében minden nap, ugyanabban az időben kell bevenni a gyógyszert, megszakítás nélkül, hogy a gyógyszerben található hatóanyagok mindig megfelelő szinten legyenek jelen a szervezetedben. Ugyan bárki választhatja a napi szedésű PrEP-et, de különösen akkor lehet hasznos, ha gyakran (hetente kétszer vagy többször) élsz szexuális életet, illetve, ha nem tudod előre tervezni, hogy kivel és mikor fogsz legközelebb szexelni.


Ha a napi szedést választod, akkor okos döntés lehet a napi rutinhoz igazítani a gyógyszer bevételét: például a fogmosáskor, vagy az ébredés után azonnal. Mindezek mellett értesítést is beállíthatsz a telefonodon, hogy biztosan ne maradjon ki egyetlen adag gyógyszer sem.

2-1-1-es (vagy alkalmi) szedés

Ez a módszer a PrEP közvetlenül a szex előtti és utáni szedését jelenti. A PrEP 2-1-1 jellegű szedése akkor jó, ha előre tudod tervezni a szexet és/vagy hetente egyszer, esetleg ennél is ritkábban élsz szexuális életet.


Mivel a PrEP 2-1-1 jellegű szedését egyenlőre csak meleg és biszexuális férfiak, valamint transznemű nők körében vizsgálták átfogóan, ezért ezt a szedési módot jelenleg nem ajánljuk olyan személyeknek, akik hüvelyi szexben, vagy intravénás szerhasználatban vesznek részt.

2-1-1

A 2-1-1-es szedés során a szexuális aktus előtt minimum 2, maximum 24 órával kell dupla adag (vagyis 2 tabletta) PrEP-et bevenni, majd a szexuális aktus után 24 órával még 1 tablettát, végezetül a szexuális aktus után 48 órával ismét 1 újabb tablettát. Amennyiben egymás utáni több napon is történik szexuális aktus, minden nap be kell venni egy újabb tablettát az utolsó szexuális aktus utáni 48. óráig.

A napi szedés és a 2-1-1-es szedés összehasonlítása

 Napi PrEP   2-1-1 PrEP

Kinek ajánlott?

Bármilyen típusú szex (anális, hüvelyi és más) esetén mindenkinek.

Minden passzív vagy aktív fél számára anális szex során. Mindenkinek, aki behatoló (aktív) fél hüvelyi szex során. Nem ajánlott befogadó fél számára hüvelyi szex során.


Mikor kell használni?

Naponta.

Minden alkalommal, amikor szexre kerül sor. 


Mikor működik a legjobban?

Ha minden nap, pontosan ugyanakkor veszed be a gyógyszert.

Ha minden szexuális együttlét során használod.


Hogy kell szedni?

Egy pirula naponta, ugyanabban az időben.

Tervezést igényel, tudnod kell hozzá, hogy mikor lesz részed szexuális együttlétben, és ahhoz időzíteni a szedést és a szedési emlékeztetőket a telefonodon. 


Mennyi idő kell hozzá, hogy hatni kezdjen?

7 nap

A dupla adag, vagyis 2 tabletta bevétele után 2 órával. 


Terveznem kell a szex előtt?

Nem.

Igen, szex előtt legalább 2 órával be kell venned a gyógyszert. 


Mi történik, ha kihagyok egy gyógyszert?

Egy-két óra eltérés megengedett a szokásos bevételi időhöz képest.

Nagyon fontos, hogy ne hagyj ki egyetlen dózist sem! 


Mellékhatások

Ugyanaz, mint a 2-1-1-es szedés esetén.

Ugyanaz, mint a napi szedésű PrEP esetén. 


Hepatitis B

Krónikus hepatitis B esetén is szedhető.

Nem ajánlott ez a szedési módszer krónikus hepatitis B esetén. 


Ár

Az adagok magasabb mennyisége miatt drágább lehet, mint a 2-1-1-es szedés.

Az adagok alacsonyabb mennyisége miatt olcsóbb lehet, mint a napi szedésű PrEP. 


Hormonszedés

Hatásos hormon szedése mellett is.

Kevésbé lehet hatékony

ösztrogénhasználat mellett.

 


Abbahagyása

A férfiakkal szexuális kapcsolatot létesítő cisz férfiak (MSM; men who have sex with men) esetén az utolsó szexuális együttlétet követően még 2 napig szedd; minden más esetben még 7 napig szedd.

A 2-1-1 típusú szedési útmutató alapján hagyd abba. 

Mielőtt elkezded szedni a PrEP-et

Kérj tanácsot tőlünk vagy fordulj olyan orvoshoz, aki jártas a PrEP témájában. Olvasd végig alaposan ezt az oldalt, töltsd le és tanulmányozd a részletesebb infókat tartalmazó, Kérdések és válaszok a PrEP-ről című kiadványt.


Ha döntöttél, akkor az alábbi lépéseket kövesd:

  1. HIV-szűrés. A legfontosabb, hogy tudd, ha HIV-pozitív vagy, mielőtt elkezded szedni a PrEP-et. Ne gyorstesztet, hanem vérből levett, laboratóriumban végzett tesztet csináltass.
  2. Vesefunkció. A PrEP egyik hatóanyaga (tenofovir-dizoproxil-fumarát) esetenként csökkentheti a vesefunkciót, ezért a veseértékek vizsgálata kötelező (a PrEP szedése nem javasolt, ha az eGFR érték kevesebb, mint 60). A vizsgálattal kapcsolatban feltétlenül konzultálj háziorvosoddal.
  3. Hepatitis B. Azért szükséges, mert a PrEP hatóanyagai hatnak a hepatitis B vírusra. Ha hepatitis B-d van, szedhetsz ugyan PrEP-et, de további vizsgálatok is szükségesek lehetnek. Ha hepatitis B negatív vagy, akkor érdemes lehet a hepatitis A és B elleni oltás beadása. A vizsgálattal kapcsolatban feltétlenül konzultálj háziorvosoddal vagy szakorvossal.
  4. Teljes, átfogó szűrés az összes szexuális úton terjedő fertőzésre, ideértve a hepatitis C-t is.

A PrEP szedése (legyen az napi vagy 2-1-1 jellegű) közben javasolt a HIV- és más szexuális úton terjedő fertőzések három havonta történő szűrése, illetve a vesefunkció éves szintű vizsgálata.


A PrEP esetleges mellékhatásai

A PrEP-et szedők többsége nem tapasztal semmilyen különösebb mellékhatást. Amikor a kutatók tíz különböző, a témával foglalkozó tanulmány adatait fésülték össze, megállapították, hogy nincs különbség a mellékhatások arányaiban a PrEP-et és a placebót szedő csoport tagjai között. Akik beszámoltak mellékhatásokról, azok elsősorban a PrEP szedésének kezdeti szakaszában tapasztaltak felfúvódást, hasi fájdalmat, szédülést és fejfájást.


A magyar PrEP helyzet

Fontos tudnod: Magyarországon a PrEP legális. Mindezt 2018-ban az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet is megerősítette. 

A jelenlegi szabályozás szerint PrEP-et csak olyan infektológus szakorvos írhat fel, aki HIV-ellátásban dolgozik, így a PrEP felírására csak nagyon korlátozott számú orvosnak van lehetősége. A PrEP felíratásával a magyarországi HIV-ellátást végző egészségügyi intézményekben (Budapesten a Dél-Pesti Centrumkórház infektológiai osztályán (15. számú épület); Debrecenben, Miskolcon és Pécsen a helyi HIV decentrumokban) lehet próbálkozni.


Ezen kívül egy budapesti magánklinika nyújt még PrEP-pel kapcsolatos szolgáltatást, de mivel ez irányú tevékenységüket orvosetikai szempontból kifogásolhatónak tartjuk, ezért az amúgy is méregdrága szolgáltatásaikat senkinek sem ajánljuk igénybe venni.


Tudnod kell még azt is, hogy ha sikerül is felíratnod a PrEP-et, akkor azt csak teljes áron (Magyarországon körülbelül havi 50-60 ezer forintért) tudod kiváltani. Így a leggyakoribb beszerzési mód továbbra is az országhatáron kívülről (körülbelül havi 10-15 ezer forintért), online történő beszerzés (néhány megbízhatóan működő oldal: Green Cross PharmacyPrEP Direct, Dynamix International, PrEP Online).


A Háttér Társaság HIV/STI programja továbbra is azon dolgozik, hogy a PrEP mielőbb mindenki számára, ingyenesen vagy jelképes összegért, a szükséges orvosi vizsgálatok biztosítása mellett legyen elérhető, mert a HIV kombinációs prevenció egyik legfontosabb eszközeként más országokhoz hasonlóan Magyarországon is segíthet az új HIV-fertőzések számának csökkentésében.