Az mhimlő (vagy mpox; majomhimlő) ugyanabba a víruscsaládba tartozik, mint a fekete himlőt is okozó variolavírus, de kevésbé súlyos. Általában Közép- és Nyugat-Afrikában fordul elő, de 2022 óta világszerte tapasztalható volt újabb esetek megjelenése.
Az itt megjelenő információk kifejezetten az mhimlő szexuális érintkezés útján történő eseteire vonatkoznak. Azonban fontos megjegyezni, hogy nem ez az egyetlen módja az mhimlő terjedésének, és az mhimlőt technikailag nem is tekintjük szexuális úton terjedő fertőzésnek. Mivel azonban az utóbbi időben a férfiakkal szexuális kapcsolatot létesítő férfiak és szexuális partnereik körében terjedt el, ezért fontosnak tartottuk a többi szexuális úton terjedő fertőzéssel együtt szerepeltetni.
Terjedés
Az mhimlő testnedvek (például a bőrelváltozásokból, hólyagokból származó folyadék, genny, nyál, vér vagy egyéb nedvek) útján terjed. A vírus a sérült bőrön, a légutakon vagy a nyálkahártyán keresztül juthat be a szervezetbe. Az mhimlő emberről emberre való terjedéséhez viszonylag szoros kontaktus szükséges. Az átvitel megtörténhet közvetlenül (szexuális úton) vagy közvetett módon (szennyezett ágyneművel, ruházattal, törölközővel, edényekkel, szexuális segédeszközökkel, stb.) történő érintkezés során. Ritka esetben az mhimlő légúti cseppek útján is terjedhet.
Tünetek
Az mhimlő jellemzően nyirokcsomó-duzzanatot okoz, ami a nyak, hónalj vagy az ágyék területén jelentkezhet csak a test egyik vagy mindkét oldalán. Ezen túl a kezdeti tünetei influenzaszerűek: láz, fejfájás, izomfájdalom, hátfájás, hidegrázás, kimerültség, ritkábban torokfájás és köhögés. A láz megjelenését követő 1-3 napban jelennek meg a himlőre jellemző bőrelváltozások. Ezek először jellemzően az arcon alakulnak ki, majd a test többi részére (férfiakkal szexuális kapcsolatot létesítő férfiak körében gyakran a nemiszervek környékére) is átterjednek. Ugyanakkor nagyon sok olyan esetet is feljegyeztek, amikor ezek a tünetek egyáltalán nem jelentek meg.
Kezelés
A betegségből való felgyógyulás jellemzően 2-4 hétig tart. Az mhimlő tünetei az esetek nagy részében kezelés nélkül, maguktól megszűnnek, azonban ilyen esetben is fontos, hogy megfelelően ápold a kiütéseket, hogy azok ne hagyjanak maradandó hegeket. Ha lehetséges, hagyd kiszáradni a bőrelváltozásokat. Előfordulhat az is, hogy az orvosod antivirális hatóanyagot tartalmazó gyógyszert ír fel számodra az mhimlő kezelésének részeként.
Megelőzés
A fekete himlő elleni védőoltás a vírusok nagyfokú rokonsága miatt hatékony lehet a majomhimlő ellen is, ezért ajánlott, ha kockázati csoportba tartozol (férfiakkal szexelő férfi vagy és/vagy HIV-vel élsz és/vagy a közelmúltban volt valamilyen szexuális úton terjedő fertőzésed). Az mhimlő esetében a vírus sajátos terjedési módjai miatt az óvszer használata kevésbé hatékony, de ennek ellenére ajánlott. Fontos, hogy a tünetekkel rendelkező emberekkel kerüld a szoros kontaktust.
HIV-vel élek
Rendkívül korlátozott mennyiségű adatok utalnak arra, hogy a HIV-vel élők, különösen az alacsony CD4-számmal rendelkezők vagy antiretrovirális kezelésben nem részesülők nagyobb valószínűséggel kerülnek kórházba és haláloznak el, ha mhimlőt kapnak, mint más emberek. HIV-vel élőként fontos, hogy akár védőoltással, akár a fentebb leírt módszerek alkalmazásával elkerüld a fertőzést. Ha HIV-vel élsz, az mhimlő-kezelés megkezdése előtt tájékoztasd erről az orvosodat.